Jaká je hrubost skleněných pilníků? 

Specialisté na nehty a manikúru obecně rozlišují mezi těmito hrubostmi:

  • Jemný –  hrubost 400/600
  • Středně hrubý – hrubost 220/320
  • Hrubý –  hrubost 100/180

Nelze však jednoduše srovnávat hrubost skleněných pilníků s hrubostí běžných papírových nebo kovových pilníků. U těchto pilníků se abrazivní zrna nanášejí až na tělo pilníku, zatímco u skleněných se brusné částice formují přímo z těla skleněného základu.  

Běžné kovové a papírové pilníky

Metal saphire nail file - microstructure

Kovový pilník

Při výrobě běžných pilníků se brusná zrna třídí přes síto podle velikosti. Hodnota hrubosti (zrnitost) udává, jak velký počet otvorů má síto na danou plochu.

Čím vyšší číslo, tím více otvorů v sítu a tím menší brusné částice.  Proto čím vyšší číslo gritu, tím jemnější je pilník. Například grit 400 koresponduje s abrazivními částicemi o velikosti přibližně 37 mikronů. Pro více informací navštivte: https://en.wikipedia.org/wiki/Mesh_(scale)

Chemicky leptané skleněné pilníky

Czech glass nail file - microstructure

Leptaný skleněný pilník

Při výrobě skleněných pilníků dochází během chemického leptání k narušení povrchové struktury skla, a vznikne tak povrch s pravidelnými výběžky a prohlubněmi. Průměr prohlubní měří 30 – 50 mikronů. Nicméně brusnými elementy jsou výběžky, nikoli prohlubně.  

Skleněné pilníky mají ostré brusné hroty, které jsou rovnoměrně rozprostřené po povrchu. Brusná plocha běžných papírových nebo kovových pilníků je nepravidelně uspořádaná. Proto brousí nerovnoměrně a může nehty zatrhávat.

Jaká je tedy abrazivita skleněných pilníků?

Dělit skleněné pilníky do běžných kategorií označujících hrubost (jemný, středně hrubý a hrubý) nedává smysl. Parametry brusné plochy jsou zcela odlišné a srovnání není relevantní. 

Skleněné pilníky pilují stejně rychle jako pilníky s vysokou hrubostí, zároveň však zanechávají okraj nehtu dokonale hladký – jako ty nejjemnější pilníky.