Jak pečovat o ruce a nohy?

Péče o ruce a nehty

Péče o ruce a nohy

Říká se, že ruce na nás mnohé prozradí. Jsou odrazem našeho věku, zdraví, ale i péče o sebe sama. Většina lidí si rukou a nehtů všimne už na první pohled. Proto bychom měli dbát o to, aby naše ruce a nehty byly vždy čisté a upravené.

Přinášíme Vám pár tipů, jak dosáhnout krásných a zdravých rukou a nehtů.

Zkracování a tvarování nehtů

Nehty na rukou by se měly stříhat pouze tehdy, pokud jsou příliš dlouhé. Na běžné zkrácení nehtů je vhodné používat skleněný pilník, který je k Vašim nehtům šetrný. Při pilování je důležité dodržovat správný směr. Pilníkem nepohybujte tam a zpět, ale veďte jej vždy v jednom směru. Nehet pilujte od kraje do středu, pilování ve více směrech nehtům nesvědčí a způsobuje jejich třepení. Nepoužívejte kovové ani papírové pilníky, které nehty třepí, vhodnější jsou pilníky skleněné, a to chemicky leptané. Mají totiž pravidelně utvářené brusné hroty, které nehet opilují do hladka.

Kůžičku nezastřihujte

Kůžičku u nehtu nezastřihujte, mohli byste se poranit. Vhodnější je zatlačit ji zpět do lůžka, a to nejlépe po koupeli, kdy je kůžička měkká. K této proceduře se výborně hodí naše skleněná manikúrní tyčinka, jejíž zakončení je pro zatlačování kůžičky uzpůsobeno.

Dostatek vitamínů

Kromě pravidelné péče o nehty je také potřeba dbát na dostatečný příjem vitamínů. Nehtům svědčí zejména zinek, který běžně přijímáte v mléku, vejcích nebo luštěninách. Nedostatek zinku se projevuje bílými skvrnami na nehtech. Krásu Vašich nehtů podpoří také vitamín H, který zabraňuje štěpení a lámání nehtů. Je obsažen hlavně v játrech, ledvinách, vaječných žloutcích a kvasnicích.

Hydratace

Udržujte pokožku svých rukou vždy dostatečně hydratovanou. Pořiďte si hydratační krém na ruce všude tam, kde se pohybujete - domů, do práce, do auta i do kabelky a naučte se ruce pravidelně promazávat. Kůže na rukou tak bude jemná a vláčná.

Nehty a kůžičku v okolí občas promažte mastným krémem nebo vazelínou. Při nanášení krému si dopřejte i malou masáž konečků prstů. Podpoříte tak prokrvení nehtového lůžka a rychlejší růst nehtu.

Vyvarujte se chemikálií

Vybírejte si šetrné odlakovače, které neobsahují aceton neboli dimethylketon ani formaldehyd. Tyto látky nehty vysušují a způsobují slábnutí a třepení. Dopřejte si radši šetrný odlakovač s acetátem. Při úklidu používejte rukavice, aby byly Vaše ruce a nehty chráněny před chemikáliemi, které je oslabují a ničí.

Lakování nehtů

Péče o ruce a nohy

Lak nanášejte pouze na čisté a odmaštěné nehty. Nejdříve aplikujte vrstvu podkladového laku, který ochrání nehet před skvrnami od barevného laku a zároveň nehet zpevní. Poté naneste kapičku barevného laku do středu spodní části nehtu. Opatrně štětečkem rozetřete kapku laku směrem dolů k nehtové kůžičce. Mezi nehtovou kůžičkou a lakem nechte malou mezeru, opticky Vám prodlouží nehty. Rovnoměrně rozetřete lak v proužcích směrem k volnému okraji nehtu. Opakujte i po stranách, dokud není celý nehet pokrytý lakem. Pokud je potřeba, naneste po zaschnutí laku ještě druhou vrstvu. Nezapomeňte barevný lak přetřít vrstvou krycího laku. Svrchní vrstva neboli top coat Vám zajistí dlouhotrvající efekt.

Péče o chodidla

Péče o ruce a nohy

Chodidla jsou jednou z nejzatěžovanějších partií lidského těla, a proto si zaslouží Vaši pozornost. Pokud nemáte čas na profesionální péči, zkuste svým chodidlům alespoň někdy dopřát poctivou domácí pedikúru. Nezabere Vám více jak třicet minut!

Jak na domácí pedikúru?

  • Pečlivě odlakujte zbytky laku z nehtů. Chodidla nechte odmáčet v horké lázni, ztvrdlá kůže tak změkne a půjde lépe odstranit. Do lavoru s vodou přidejte vonný olej nebo sůl a pár lístků růže nebo snítku levandule. Kartáčkem jemně očistěte nehty a oblast kolem nehtového lůžka.
  • Po deseti minutách nohy vyndejte z lázně a pečlivě je osušte ručníkem, zejména mezi prsty, kde se skrývá nejvíce bakterií. Pomocí škrabky na paty pak odstraňte ztvrdlou kůži na patách a jiných částech chodidla.
  • Když máte chodidla příjemně hladká, vmasírujte do nich hydratační krém určený k ošetření nohou.
  • Nyní přichází na řadu péče o nehty. Pokud máte nehty příliš dlouhé, zkraťte je nůžkami nebo kleštičkami na nehty. Okraj volného nehtu, který není přirostlý k lůžku, by měl zůstat 1 až 2 mm dlouhý. Pokud chcete nehty zkrátit jen o pár milimetrů, přistupte rovnou k jejich pilování. Postačí jakýkoliv skleněný pilník. Pokud máte tvrdší nehty, doporučujeme Vám náš duopilník s dvojí hrubostí. Někteří raději na nehty u nohou využívají 195mm dlouhé pilníky vyznačující se velkou pracovní plochou.
  • Nehty pilujte do rovna a pouze jedním směrem, zamezíte tak jejich třepení. Okraje nehtů zapilujte do kulata, abyste předešli jejich zarůstání. Nehet můžete jemně zbrousit i na jeho povrchu. Kůžičku na nehtu neodstřihávejte, ale jemně ji zatlačte zpět do nehtového lůžka. K tomu Vám výborně poslouží naše skleněná manikúrní tyčinka.
  • Zbývá už pouze nehty nalakovat. Jaký zvolíte odstín, je jen na Vás. Nezapomeňte ale na podkladovou vrstvu bezbarvým lakem. Tmavší laky se totiž z nehtu obtížně odstraňují. Na vrstvu barevného laku přidejte ještě jednu vrstvu bezbarvého laku, tato vrstva zajistí vyšší odolnost proti poškrábání a dlouhotrvající efekt.